Proč použít akumulační nádobu k tepelnému čerpadlu

Při instalaci tepelných čerpadel nastává otázka, zda instalovat či neinstalovat akumulační nádobu. Toto bývá často jedním z hlavních rozdílů montážních firem. V tomto článku se podíváme na to, proč akumulační nádobu instalovat.

Více o: Tepelných čerpadlech vzduch-voda ->

Akumulační nádoba v cenové nabídce

Většina výrobců tepelných čerpadel by řekla, že „chování“ tepelných čerpadel s akumulační nádobou je klidnější a předvídatelné. Proto při doporučených hydraulických schématech akumulační nádobu zařazují do systému. Důležité je slovo doporučené, protože mnoho montážních firem tento důležitý aspekt ve svých cenových nabídkách vynechává, což umožňuje zákazníka zlákat na nižší cenu.

Proč nepoužít akumulační nádobu?

Zastánci nepoužívání akumulačních nádob tvrdí, že si čerpadlo přizpůsobí svůj výkon podle aktuální spotřeby tepla, která je potřeba pro dům, čímž ušetří na počáteční insvestici oproti on/off (start/stop) systémům. Tyto systémy, které se používaly především u starších modelů tepelných čerpadel musejí mít akumulační nádobu vždy, jinak nadměrně cyklují a snižují tak svoji životnost. Toto je pravda, nicméně existuje několik dalších důvodů, proč u tepelných čerpadel s inverterovým kompresorem akumulační nádoby používat.

Důležitá funkce odmrazování 

Díky akumulační nádobě může tepelné čerpadlo odmrazovat, což je jedna z jeho velmi důležitých funkci. Jak to tepelná čerpadla dělají? Zaprvé tohoto tepla musí být pro odmražování dostatečné množství. Množství tepla ovlivňuje teplota topné vody a její objem. Protože bývá teplota vody relativně málo proměnná, tak zůstává nejdůležitější zmiňovaný objem. Přidáním akumulační nádoby do otopné soustavy právě objem zvýšíme.

 

Chtěli byste si pořídit tepelné čerpadlo?

Jak zabráníme studenému topení?

Při správném zapojení akumulační nádoby (dvě trubky napojené na tepelné čerpadlo, dvě na otopnou soustavu) využije tepelné čerpadlo pro odmrazování energii z akumulační nádoby a nedojde tak k výraznému ochlazení otopné soustavy. Zákazníci toto často popisují jako „náhle studené“ radiátory. 

Zavírání hlavic není problém

Téměř každý má doma buď termostatické hlavice na radiátorech nebo servopohony u podlahového topení. Uživatel nebo zásah časového programu může tyto hlavice či servopohony uzavřít a zároveň může dojít k požadavku tepelného čerpadla na odmrazení. S akumulační nádobou v systému se může snížit objem topné vody a tepelné čerpadlo odmrazit. Pokud v systému není akumulační nádoba, tepelné čerpadlo se může v tomto specifickém případě dostat do chybového hlášení.

Prodlužte životnost tepelného čerpadla

Velmi důležité je si uvědomit, že ani tepelné čerpadlo s inverterovým kompresorem nedokáže přizpůsobit svůj výkon tak rychle, jako může dojít ke změně průtoku v otopné soustavě (uzavření hlavic) a tím ke změně odběru tepla. Pokud je správně připojena akumulační nádoba, tak dostane tepelné čerpadlo dostatek času na to, aby mohlo přizpůsobit svůj výkon a nebylo vystaveno velkým změnám. Dalo by se říci, že díky tomuto dochází k prodlužování životnosti tepelného čerpadla.

 

Jaké jsou nevýhody akumulační nádoby?

  • Větší prostorová náročnost v technické místnosti
  • Nutnost použití dalšího oběhového čerpadla
  • Vyšší investiční náklady

Kontakt

Volejte v pracovní dny od 8:00 – 16:00

nebo napište email: info@kmbprogress.cz

nebo nám zanechte zprávu a my se Vám ozveme ➡️

Políčka označená hvězdičkou jsou povinná
Odesláním zprávy souhlasím se zpracováním osobních údajů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *